Ülkemiz insanlık tarihinin can damarı niteliğindeki bir çok şeye ev sahipliği yapıyor. Arkeolojik kazılar ile gün yüzüne çıkan şehirlerden gelen bulgular, tüm milletlerin ayak bastığı ve uğruna savaştığı bu toprakların zenginliklerini her geçen gün daha da çok gösteriyor. İşte bu tarihin yaşandığı ve yaşanmakta olduğu şehirlerimizin en eskisi Gaziantep

Gaziantep'in köklü tarihi insanın içini mistik ve egzotik bir meraka bürüyor. Gaziantep gezi turları ile bu merakınızı gidereceğiniz ve yeni kültürler, yeni lezzetler ve yeni insanlar tanıyacağınız uygun fiyatlı fırsatları sizin için seçtik. 

Gaziantep'in tarihi çok çok eskilere dayanıyor!
Gaziantep ve çevresinde yapılan araştırmalara sonucunda, Anadolu’nun ilk yerleşilen alanlarından biri olduğu bulunmuştur. Gaziantep'in tarihi yazının icadından önceye dayanıyor! Yöredeki ilk yerleşimlerin M.Ö. 10.000’lere tarihlenen Paleolitik Çağ’a uzandığı yapılan arkeolojik kazılarda ele geçen buluntulardan anlaşılmaktadır. Ayrıca bölgede Kalkolitik, Tunç, Mitanni, Hitit, Asur, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemleri yaşanmış ve İpek Yolu'nun üzerinde olması sebebiyle de Gaziantep her defasında daha da önem kazanmış ve büyümüştür.

Şânı ismiyle yürüyen şehir: Ayın / Ayıntap / Antep / Gaziantep 
Gaziantep'in bilinen en eski adı Romalılar tarafından verilen Antiochia ad Taurum'dur, yani latince "Toroslar'ın karşısındaki Antakya" anlamına gelir. Ancak Hitit dönemindeki adının da "Hantap" yani "Han toprağı" olduğu bilinmektedir. Romalılar sonrası şehri ele geçiren Araplar şehrin adına en başta "Ayın" zamanla ise "Ayıntap" demişlerdir. "Ayın" Arapça "Göz", "Tap" ise "Pınar" demektir. Yani "Pınarın Gözü"... "Ayıntap"ın Farsça ismi ise "Pınarı Bol" anlamına geliyor. Daha sonraları ise şehir el değiştirse de ismi çok farklılık göstermemiş ve Milli Kurtuluş Mücadelemiz sonrası adına "Gazi" ünvanı eklenmiş ve "Gaziantep" olarak devam etmektedir.

Gaziantep'te gezilecek yerler saymakla bitmiyor!
Kültürel zenginliği, tarihi eserleri, doğal güzellikleri, coğrafyası, zengin mutfağı ve alışveriş imkanları ile tam bir turizm cenneti olan Gaziantep'in gezilecek yerleri saymakla bitmiyor. Sizin için seçtiğimiz uygun fiyatlı tur fırsatları sayesinde görme şansını yakalayacağınız Zeugma Antik Kenti, Zeugma Mozaik Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedesten Çarşısı, Hanlar, Şahinbey Savaş Müzesi, Gümrük Hanı, Yuşa Peygamber Türbesi, Kaleoğlu Mağarası, Gaziantep Kalesi, Hamam Müzesi, Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi, Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi, Naib Hamamı, Rumkale, Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi, Tarihi Bey Mahallesi, Atatürk Anı Müzesi, Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, Kurtuluş Camisi, Elmacı Pazarı, Yesemek Açık Hava Müzesi, Köklüce Kanyonu gibi birbirinden kıymetli tarihi yerler, eserler ve Gaziantep kültürünü doyasıya yaşayacağınız çarşılar, hanlar, hamamlar ile hayatınıza yepyeni bir kültür ve dünya sığdırmış olacaksınız.

Gaziantep'in yöresel lezzetler sizi hayran bırakacak!
Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Gaziantep, çeşitli kültürlerin buluşması sayesinde çok  zengin mutfağa sahip. O kadar zengin ki bu listede 252 çeşit yemek türü yer alıyor. Bu sayının bu kadar net olması ise boşuna değil, çünkü Gaziantep mutfağı, dünyadaki 9 ender şehrin arasına katılmış ve UNESCO tarafından gastronomi dalında korumaya alınmıştır. Dünyayı hayran bırakmış bir mutfak sizi bekliyor! Gaziantep'e gideceğiniz bu uygun fiyatlı turlarda; Meyveli Et Yemekleri, Nohut Dürüm, Beyran Çorbası, Kıyma Kebabı, Küşleme, Alinazik Kebabı, Ciğer, Katmer, Simit Kebabı, Yuvalama, Patlıcan Kebabı, İçli Köfte, Antep Peyniri, Lahmacun gibi o yörenin kendine has baharatları ve teknikleriyle hazırlanan yemekleri ile kendinizden geçeceksiniz. Tatlısız olur mu? Olmaz tabi. Antep fıstığı ile bezeli Antep Baklavası ve Künefesi de sizi bekliyor! Üzerine de Menengiç Kahvesi veya Zahter Çayı ile unutulmaz olan bu lezzet şölenini sonlandırabilirsiniz. Merak etmeyin, daha da isterseniz bu mutfağın lezzetleri sınırsız, uygun fiyatlı turlarımız ise sürekli yenilenerek sizin için hep burada olacak.

Gaziantep, insanı hayran bırakan tarihi, birbirinden renkli mimarisi, medeniyetlerin buluştuğu kültür yapısı ve tabiki dünyayı hayran bırakan mutfağıyla sizi bekliyor!  Hadi, seçtiğimiz uygun fiyatlı Gaziantep turlarından biri ile hemen bu tatile çıkın ve unutulmaz bir maceraya atılın!
Kapat
devamı...
Şehir Fırsatları