Ülkemizde bulunan içinde eşsiz güzellikler barındıran bir başka yerlerden birisidir Kapadokya. Kapadokya Erciyes, Hasandağ, ve Göllü dağının püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakanın rüzgar ve yağmur tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan peribacalarının bulunduğu yerdir.

Kapadokya’nın  özellikleri;
  • Nevşehir ilimizin Ürgüp ilçesinde yer almaktadır.
  • Peribacaları ile dünya kültürel mirasları listesine girmiştir
  • Birçok medeniyetlere beşiklik etmiştir.
  • Peribacaları içleri oyulmuş kayadan evler, yeraltı şehirleri, kiliseler, hastaneler gibi yapılar bulunmaktadır.
Kapadokya’da yapılabilecekler;
  • Tarihi eserleri, peribacaları, kiliseler, yer altı şehirleri müzeler gezilebilinir.
  • Yöreye özel testi kebabı ve etli ekmek yiyebilirsiniz.
  • Dünyaca ünlü Kapadokya şaraplarının tadına bakabilirsiniz.
  • Sabahın ilk ışıklarında balon turu yapabilirsiniz.
Ülkemizin turizm değerleri ve tanıtımı için önemli bir yere sahip olan Kapadokya için bu anlattığımız yapılabilecek şeyler az kalmıştır. Çünkü alışveriş yapabilirsiniz, yöre insanının ürettiği çanak ve çömleklerden alabilirsiniz. Kapadokya ile özdeşleşen balon turunu yapmanın keyfini anlatmakla bitiremeyiz zaten. Kapadokya otelleri ile konakları da meşhur yerlerdendir. O kadar güzel oteller var ki belkide o derece güzelliğe sahip başka oteller yoktur. Otellerde sanki mağaralarda yaşıyormuş gibi ortamlar yaratılmış. İnsanın Kapadokya'ya gidip de oraya aşık olmaması elinde değil.

Kapadokya doğa ile tarihin bütünleştiği bir yerdir. Önceki zamanlarda medeniyetlerin yaşadığı, kültürlerini sürdürdüğü yer şimdi ise doğal ve tarihi güzelliklerin buluştuğu özel bir yer. Geçmişi beş bin yıl öncesine dayanan el sanatları merkezi Avanos, açık hava müzesi ile Göreme, yeraltı şehirleriyle kaymaklı, Derinkuyu, zelve, paşa bağı, Acıgöl, iç güzelleriyle Ürgüp, açık sarayıyla Gülşehir, mükemmel ortamı ile Hacıbektaş, şifalı sularıyla Kozaklı, Ihlara vadisi, bölgenin en büyük kilisesi çavuşin bulunmaktadır. Bunun yanında Osmanlı eserleri olarak hamamlar ve kervansaraylar da vardır.

Fırsat Bu Fırsat ile Kapadokya otel ve tur fırsatlarını inceleyerek en uygun fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz. Kapat
devamı...
Şehir Fırsatları