Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve Bartın’a bağlı olan ilçelerden biri olan Amasra, 3000 yıllık kültürel ve mimari tarihi ile Türkiye’nin en güzel ilçelerinden. 13. yüzyıl’da Cenevizliler’in elinde olan Amasra, gerek yöresel yemekleri gerekse de keşfedilip gezilecek yerleriyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet önderliğindeki Osmanlı ordusu tarafından ele geçirilen Amasra, rivayetlere göre doğal güzelliklerine zarar gelmesin diye savaş yapılmadan alınıyor. Amasra alındıktan sonra ise buraya Kıpçak Türkleri yerleştiriliyor. Bu tarihinin yanı sıra ahşap oymacılığı ve balıkçılıkla da ünlü olan Bartın’ın Amasra ilçesinde ilkbahar ve yaz aylarında tura çıkmak size bambaşka bir deneyim kazandıracak. Enfes manzaralara hakim olan tepeleri, masmavi denizi, yemyeşil doğası ve doğa güzelikleriyle Amasra turunu mutlaka tecrübe etmeniz gerekiyor. Gerek Amasra otellerinde gerekse de pansiyonlarda konaklayabilir ve turunuzu daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. En uygun fiyatlı Amasra turlarını da sizler için hazırladığımız listemizde bulabilirsiniz..

Amasra’da gezilecek yerler

Amasra’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başında Amasra Kalesi, Çekiciler Çarşısı, Amasra Müzesi, Kuş Kayası Yol Anıtı, Göldere Şelalesi, Amasra Plajı, Gürcüoluk Mağarası, Barış Akarsu Heykeli geliyor. Amasra tur fırsatlarından yararlanarak içerisinde kilise, kiliseden dönüştürülmüş Fatih Camii ve çeşitli figürler bulunduran Amasra Kalesi’nin dört bir yanından enfes manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Ahşap oymacılığının kalbi olan Çekiciler Çarşısı’nda ahşabın yüzlerce değişik halini görebilir ve satın alabilirsiniz. Kendi imkanlarınızla Amasra’ya ulaşmak yerine tur şirketlerinin düzenlediği gezilerle buraya gelip bu güzellikleri rehberler eşliğinde görebilir ve turlarla bölgeyi daha yakından tanıyabilirsiniz. En uygun Amasra tur fiyatlarıyla tatilinizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Amasra’da ne yenir?

Amasra’da denemeniz gereken öncelikli tatların başında Amasra pidesi geliyor. 16 farklı malzemeyle yapılan Amasra pidesini bakır tasta sunulan yayık ayranı ve Amasra salatası ile birlikte Karadeniz Pide Evi’nde yiyebilirsiniz. Akşam da sahilde, iskelede bulunan balık restoranında birbirinden taze balıkları tadabilirsiniz. Sizin için özenle hazırladığımız en ucuz Amasra tur fırsatlarını inceleyerek kendinize en uygun fırsatı seçebilir ve keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Kapat
devamı...
Şehir Fırsatları