Seçilen kriterlere uygun aktif kampanya bulunmamaktadır. Kriterleri değiştirerek tekrar deneyebilirsiniz.

Dünyayı gezmek, tarihe, doğal güzelliklere, yeni lezzetlere, yeni insanlara ve yeni limanlara kavuşmak... Özgür bir şekilde dünyayı gezmek, en çok hayali kurulan şeylerin başında geliyor. Vizesiz bir şekilde bunu yapmak ise pek mümkün değil. Tüm bu vize işlemleri için gerekli zamanı ayarlamak ve uygulamak, gideceğiniz tatilden daha uzun sürüyor çoğu kez, zamanımız çok kıymetli halbuki... Vizesiz olarak gitmek ve zamanınızı korumak adına ise Yeşil Pasaport şart.

Yeşil Pasaport Nedir? 
Yeşil pasaport, 5 yıl geçerlilik süresine ve daha fazla dolaşım gücüne sahip olan bir pasaport türüdür. Dünyadaki 160 ülkeye vizesiz giriş sağlayabilen bir pasaporttur. Bu inanılmaz bir rakam. Bu kadar çok ülkeye vizesiz giriş sağlayan pasaport dünyada çok az ülkede mevcut. Böyle bir pasaport ve sizin için seçtiğimiz yurt dışı turları ile dünya ayaklarınızın altında olacak.

Yeşil pasaportun avantajları neler?
Yeşil pasaport, bordo pasaporta göre bazı farklılıklara sahip. Bu farklılıkların en başında ise Schengen vizesi isteyen Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım yapabilme hakkıdır. Yani yeşil pasaport sahipli kişiler, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan gibi bir çok Avrupa ülkesine ve daha bir çok ülkeye seyahat etmek için vize almakla uğraşmayıp bu ülkelere serbest bir şekilde gidebilmekte ve kalabilmektedirler. Bu durum yeşil pasaportlu kişiler için çok önemli bir avantajdır. Bu sayede gideceğiniz yurt dışı turlarda dilerseniz gittiğiniz ülkede kalabilir veya bir sonraki ülkeye geçebilir ve tatilinizi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Yeşil pasaport sahipli kişilerin bir diğer avantajı da harç parasından muaf olmalarıdır. Bilindiği gibi bordo renkteki pasaport sahipleri hem defter hem de harç bedeli öderken, yeşil pasaport hakkı kazanan kişiler sadece 94 TL’lik defter bedeli ödemektedir. Yeşil pasaportlarının süreleri ise en az 6 ay olup en çok da 5 yıl olarak değişmektedir.

Yeşil pasaport kimlere verilir?
Yeşil pasaport sahibi olabilecek kişiler şu şekilde belirlenmiştir:

Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyelerine,

Eski Bakanlara,

Birinci, ikinci ve üçüncü derece kadroda bulunan devlet memurları ve kamu görevlileri ile emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevlerinden ayrılmış olanlara,

Birinci, ikinci ve üçüncü derecede kadrolara karşılık gösterilmek üzere sözleşmeli olarak çalıştırılan devlet memurları ve diğer kamu görevlileri ile emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevlerinden ayrılmış olanlara,

Sözleşmeli olarak çalışanlardan kadro karşılıkları olmayan ancak T.C. emekli sandığı  ile ilgilendirilip emekli   kesenekleri birinci, ikinci ve üçüncü kadro derecelerden kesilmekte olan devlet memurları ve diğer kamu görevlileri ile emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevlerinden ayrılmış olanlara,

Görevleri süresince, İl ve İlçe Belediye Başkanları ve ilk kademe Belediye Başkanları, eşleri,  bu tür pasaportu almaya hakkı bulunduğu sırada vefat eden ve başkasıyla evlenmemiş eşlere,

Devlet sporcusu unvanını taşıyan atletlere,

Son üç yıl içinde yıllık ortalama ihracatı 1 milyon doların üzerinde olan ihracat yapan firma temsilcilerine yeşil pasaport verilmektedir.

Yeşil pasaport nasıl alınır, istenen evraklar neler?
Yeşil pasaport alma hakkı kazanan kişiler öncelikli olarak http://www.epasaport.gov.tr/ adresinden kendilerine uygun tarihte bir randevu alabilir. Randevu alındıktan sonra ise aşağıdaki belgelerin hazırlanması gerekiyor.

İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış yeşil pasaport talep yazısı (çalıştığınız ya da emekli olduğunuz kurumdan onaylı)

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının olduğu Nüfus cüzdanı

2 Adet biometrik fotoğraf

Daha önceden alınmış bir pasaport varsa, bu pasaportun aslı

Bankaya yatırılan defter bedelinin makbuzu

Başvuru formu

Reşit olmayan veya engelli vatandaşların kanuni temsilcilerinden muvafakatname…

Hadi dünyayı gezmeye!
Bu avantajlar ile dünyayı gezmek artık zamanınızı almayacak şekilde çok daha kolay ve masrafsız. Yeşil pasaport almak ve yeşil pasaporta vizesiz turlarımızdan en uygun fiyata yararlanmak için acele edin!
Kapat
devamı...
Şehir Fırsatları