Çek Cumhuriyeti’nin hem en büyük şehri hem de başkenti olan Prag, dünyanın en çok turist çeken bölgelerinden biri. Vivata Nehri üzerinde yer alan şehir, yaklaşık 1.5 milyonluk nüfusa sahip. Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilen Prag, aynı zamanda Altın Şehir, Doksanların Sol Bankası, Masal Şehri, Şehirlerin Anası ve Avrupa’nın Kalbi şeklinde de adlandırılıyor. Köklü bir geçmişe sahip olan şehir, 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda çok fazla hasar almayarak bugüne kadar tarihi yapısını korumayı başaran bir bölge olarak adından söz ettiriyor. Yıllarca tarih ve kültür merkezi olan Prag, Ortaçağ’ın günümüze bir yansıması olarak biliniyor. Orta Avrupa turlarının başlangıç noktalarından biri olan Prag; gotik yapıları, eğlence dolu sokakları ve pek çok etkinlikle turistlere hayal ettiklerinden çok daha fazlasını vadediyor. Ülkemizde de çokca tercih edilen Prag turları, Avrupa’nın da en çok tercih edilen turları arasında yer alıyor. Schengen bölgesi içinde bulunan şehre giriş yapmak için ise vize almak şimdilik şart. Prag turu fiyatları ve fırsatlarını takip ederek, Prag tatilinizi ucuza getirebilir ve gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Prag’da gezilecek yerler

2 bin yıllık geçmişe sahip Prag’da gezilecek yerlerin başında Prag Kalesi, St. Vitus Katedrali, Karl Köprüsü, Old Town Meydanı, Astronomik Saat, Mustek Meydanı ve Vaslavske Bulvarı bulunuyor. Prag Kalesi, Prag turu dahilinde görülmesi gereken en önemli yerlerin başında geliyor. Dünyanın en eski kalelerinden biri olan bu kaleden Prag’a tepeden bakma imkanı yakalayabilirsiniz. Karl Köprüsü de dünyanın en eski taş köprüsü olma özelliğiyle kesinlikle uğramanız gereken noktalardan biri. Gezilecek yerlerin başında ise Old Town Meydanı geliyor. Unesco tarafından dünya kültür mirası listesine alınan bu meydanda Astronomik Saat Kulesi, St Nicholas kilisesi ve daha birçok farklı yapıya rastlamanız da mümkün. Prag’da gece hayatı da oldukça renkli geçiyor ve bunun merkezi yine bu meydan olarak biliniyor.

Prag’da yemek tercihi

Herkese hitap edebilecek çeşitliliğe sahip olan Prag mutfağının vazgeçilmezi et olarak karşımıza çıkıyor. Etin yanında ise genellikle patates gibi sebzeler de tercih ediliyor. En çok içki tüketilen şehirlerden biri olan Prag’ın biraları da oldukça meşhur. Şehirde bulunan Bira Müzesi bunun en büyük kanıtlarından biri. Bunların yanı sıra yemek konusunda sıkıntı çekiyorsanız şehir merkezinde Türk restoranlarını da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kapat
devamı...
Şehir Fırsatları